Zajímáte se o trendy v PR?

Jsme jedna z nejprogresivnějších PR agentur. Pokud Vám můžeme jakkoli pomoci, nechte nám své kontaktní údaje a my Vás budeme kontaktovat.

Více

Děkujeme za registraci

Formulář pro registraci byl úspěšně odeslán.
Nejpozději do týdne Vám zašleme bližší informace.

Těšíme se na viděnou.

Kvalitní příběhy jsou zárukou úspěchu v PR, marketingu i médiích

Blog > Detail článku

25. 2. 2019

Svůj příběh má podle managing partnera agentury Pram Consulting Patrika Schobera každý. Existují studie dokazující, že lidské mozky reagují lépe na vyprávění příběhů než na tvrdá data a fakta. „Síla dobrého storytellingu je bezkonkurenční, vyprávění příběhů by mělo být součástí každého komunikačního mixu. Dobrý příběh aktivuje ty části mozku, které posluchači umožní transformovat příběh do vlastních nápadů a zkušeností. Tomuto fenoménu se říká neurální vazby,“ řekl v úvodu PR Brunche šéf Pram Consulting Schober.

Úkolem marketingu je vystavět zajímavý, odlišný a uvěřitelný příběh pro zákazníky. Podle Patrika Schobera existuje pět základních kroků storytellingu kampaně. „Díky výzkumu zjistíme zejména konkurenci, trh a produkty. To pomáhá k určení cíle kampaně. Insights vytyčí pomyslné hřiště pro kampaň, obsah záleží na typu kampaně. Pokrytí je samotnou komunikací směrem k výstupním kanálům. Po každé kampani následuje nezbytná evaluace,“ uvedl Schober z agentury Pram Consulting.

 

Dva úspěšné příběhy

 Účastníci PR Brunche si se zájmem prohlédli dva marketingové příběhy, které uspěly u nás i v zahraničí. Philips dokázal ve své kampani emotivně odvyprávět příběh těch, kteří trpí těžkým respiračním onemocněním. Společnost tak ukázala, že se dokáže postarat o potřebné v rámci společenské odpovědnosti (CSR).

Český příklad byl spojen se společností Jack Daniel’s, která ve své letošní kampani zvolila propojení značky s příběhy čtyř podnikajících osobností. Jedním z příběhů byl Motýlek z Beskyd, který  dal příležitost ke storytellingu mladému začínajícímu podnikateli Ctiradu Sárovi z firmy BeWooden. Jeho firma vyrábí dřevěné designerské motýlky. Díky spolupráci se světoznámou likérkou z amerického Tennessee dostal možnost vyrobit limitovanou edici motýlků pro Jack Daniel’s Honey. BeWooden vyrobily motýlky z vyschlého sudu, ve kterém zrála whiskey. Kampaň tak nenásilnou formou vyzdvihla talent nadějného mladého byznysmena i světoznámého výrobce destilátů.

Storytelling v cestování i novinařině

 O příbězích ze světa marketingu a žurnalistiky vyprávěli i ředitel PR Dubai Tourism Central Europe Jan Osúch a šéfredaktor iHNed.cz Miloš Čermák.

Dubaj prochází bouřlivým rozvojem, který se promítá do podoby ikony Spojených arabských emirátů. “Moderní příběh Dubaje se píše zhruba 50 let, za tu dobu se město dramaticky změnilo. Většina příjmů pro Dubaj jako takovou jde z turistického ruchu. Když se v roce 2006 otevřely umělé ostrovy, došlo k radikálnímu zvětšení pláží a tedy turistického ruchu. Dubaj ale není jenom městem luxusu, např. metro tam je levnější než v Praze,” uvedl na PR Brunchi Osúch s tím, že se v posledních letech daří vyprávět příběh města s pomocí různých komunikačních kanálů. Jedním z příkladů úspěšně odvyprávěného příběhu je pozvání boxerského šampiona Anthonyho Joshuy k exhibičnímu tréninku na heliportu hotelu Burdž Al Arab. Video se záběry sportovní celebrity obletělo celý svět.

Příběhy svým čtenářům se snaží zprostředkovat i novináři iHNed.cz. „Náš obsah je placený, počet předplatitelů utěšeně narůstá. Žánry v tom nehrají moc velkou roli. Rozhoduje, zda jsou texty dobře napsané, příběhy jsou tím, co se čtenářům zamlouvá nejvíc,“ řekl šéfredaktor Čermák. Potvrdil tak hlavní zaměření semináře – příběh, jeho kvalita a zajímavost jsou hlavními taháky a zárukou úspěchu v komunikační branži.